thenoosagift.com

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

RESULTS 2016 NOOSA GIFT PROFESSIONAL QAL EVENTS

NOOSA SURF CLUB 110M NOOSA GIFT FINAL $6000

1. Samantha Stanley (Maroon 18) 11.20s, 2. Jarrod Whittaker (Black 10.25) 11.26s, 3. Zane Branco (Green 7.0) 11.40s, 4. Jack Fildes (Pink 9.25) 11.49s, 5. Andrew Imlah (Yellow 6.5) 11.50, 6. James Woodgate (White 4.25) 11.59, 7. Liam Gander (Red 2.5) 11.65, 8. Conor Loughnan (Blue 5.5) 11.68.

Accom Noosa 110m Ladies Invitational Finals $1000

1. Patricia Taea (Blue 6) 12.7s, 2. Toea Wisil (Red 0) 12.76s, 3. Larissa Chambers (White 5.25 ) 12.99s, 4.Nikki Vernados (Yellow 8.25)  13.10s  5. Taylor Clifford (Maroon 10) 13.11s . 6. Carla Bull (Green 8.5) 13.12s  7. Taylor Fagan (Pink 8.5) 13.17s 8. Emma Rosentreter (Black 10.0) 13.19s.

Murray Surveyors 300m Gallop Final $2250

1. Xavier Coates (Black 30) 32.55s ,2. Maccan ClucasBoyes (Green 28) 32.63s ,3. Jarrod Whitaker (Blue 23) 32.95s , 4. Mathew Siebuhr (Yellow 25 ) 34.15s , 5. Justine Ramsay (Red/Wht 46)  34.65s, 6. Elizabeth Melrose (Green/Wht 62) 34.91s.

Pacific Ford 70m Dash Final $750

1. Jarrod Whittaker (Yellow 8.5) 7.47s ,2. Jack Fildes (Blue 7.75) , 3. Patricia Taea (Green 12) , 4. Nikki Vernados (Pink 12.75) , Sam Toleman (Red 5.5), 6. Liam Adcock (White 6).

 

RESULTS 2016 NOOSA GIFT CARNIVAL JUNIOR & LITTLE A'S EVENTS

EVENT 1: 900M INVITATION BOYS H/CAP FINAL 1st  Mat Brice Nsa (Blue 95m) 2m25.6 2nd Alex Davies Ipswich (White 70m) 2m28.2 3rd Luca Ferroussat Uni 2m29.7

EVENT 2: 900M INVITATION GIRLS H/CAP FINAL 1st Ellie Brice Nsa (155m) 2m43.0 2nd Emily Ferroussat Uni (105m) 2m46.6 3rd Kaiya Hides Nsa (125m) 2m47.9

EVENT 8: 900M INVITATION RACEWALK MIXED H/CAP FINAL 1st Rylee Skipper Nsa (Blue 80m) 4m14.7 2nd Mackenzie Ofield  Cal (White 40m) 4m19.4 3rd Clancy Smith Nsa (Red 0m) 4m21.9

EVENT 11: R&W PRIMARY SCHOOLS RELAY 'ONE MILE CHALLENGE' BOYS 1st Eumundi SS 2nd GSLC 3rd Tewantin SS

EVENT 12: R&W PRIMARY SCHOOLS RELAY 'ONE MILE CHALLENGE' GIRLS 1st Sunshine Beach SS 2nd St Andrews College 3rd GSLC


More 2016 Results and Details to follow :-)


RESULTS 2015 NOOSA GIFT PROFESSIONAL QAL EVENTS

NOOSA SURF CLUB 110M NOOSA GIFT FINAL $6000

1. James Woodgate (Green 6m)  11.46s, 2. Rodman Telltull (White 5.5m)  11.56s, 3. Darcy Roper (Yellow 5.5m) 11.58s,

4. Nick Jansson (Blue  4.5m) 11.63s, 5. Summer Johnson (Maroon 18.5m)  11.64s, 6. Leslie Snuderl (Pink 8.5) 11.75s, 7. Ruby Pandolphi (Black C 18.5m) 11.76s, 8. Ben Hayward (Red 4.25m) 12.00s.

Accom Noosa 110m Ladies Invitational Final $1000

1. Patricai Taea (Yellow7.5m)  13.19s, 2.Toea Wisil (Red 0m) 13.24s 3. Katie Coleburn (Pink)  13.24s 4. Luba Kabamba (Black 10m) 13.27s, 5. Miriam Peni (Blue 7.25) 13.36s, 6. Rianna Dorey  (Green 8.5 ) 13.37s, 7. Amy Brice (Maroon) 13.55s, 8. Samantha Johnson (White 7.25m )  13.67s

Murray Surveyors 300m Gallop Final $2250

1. Jarrod Whittaker  (Green 30m) 32.43s, 2. Maccan Clucas Boyes (Black 32m) 33.01s, 3. Michelle Mackey (LBlue 58m)  33.85s

4. Matthew Siebhur (Yellow 27m) 34.15s, 5. Debela Savamaki (Pink 30m) 34.31s, 6. Conor Loughnan (White 21m ) 34.465s.

Pacific Ford 70m Dash Final $750

1. Leslie Snuderl (Blue7.25m 7.58s, 2. Toea Wisil (yellow8.75m) 7.63s, 3.Shemiah James (Red 6m) 7s 4. Shannon John-Hore (Green 10.5m) , 5. Ruby Pandolfi (Black 12.5m, 6. Melissa Howard (Pink 12.25m) 7. Ashley Brooke (White 7m)

 

RESULTS : 2015 NOOSA GIFT CARNIVAL JUNIOR & LITTLE A'S EVENTS

EVENT 1: 900M INVITATION BOYS H/CAP FINAL: 1st Callem Deering Nsa (105m) 2m.34.5, 2nd Buddy Wode Nsa (130m) 2m:35.2, 3rd Luca Ferrousat GHse (0m) 2m:35.6

EVENT 2: 900M INVITATION GIRLS H/CAP FINAL:1st Chelsea Negus GHse (60m) 2m:51.1, 2nd Tayden Tomich Arana (50m) 2m:57.7, 3rd Kaiya Hieds Nsa (125m) 3m.01

EVENT 8: 900M INVITATION RACE WALK mixed H/CAP FINAL: 1st CLancy Smith Nsa (0m) 4m:36, 2nd Kiandra Smith Nsa (175m) 4m:39, 3rd Genevieve Crow Nsa (155m) 5m:05

EVENT 11: R & W PRIMARY SCHOOLS RELAY ' ONE MILE CHALLENGE ' BOYS: 1st Good Shepherd College, 2nd  Sunshine Beach Primary School

EVENT 12: R & W PRIMARY SCHOOLS RELAY ' ONE MILE CHALLENGE ' GIRLS: 1st Genisis Christian College, 2nd Good Shepherd  College A , 3rd Good Shepherd College B

EVENT 12: NOOSA ATHLETICS JNR (U13-17) 70M DASH H/cap FINAL BOYS: 1st Tom Siemon Nsa 8.11s, 2nd Toby Horne 8.13s, 3rd Riley Radford Nsa 8.16s

EVENT 13 NOOSA ATHLETICS JNR (U13-17) 70M DASH H/cap FINAL GIRLS: 1st Stephanie Welsh Nsa 9.1s, 2nd Courtney Steele Nsa 9.17s, 3rd Samantha Stanley Nsa 9.23s

EVENT 16 SPORTS POWER (U9-12) 110M H/cap FINAL BOYS: 1st Joel Peters UniSC (m) 14.96s, 2nd Thomas Hayman Uni 15.33s, 3rd Joseph Wikaira Nsa 16.92s

EVENT 17 SPORTS POWER (U9-12) 110M H/cap FINAL GIRLS: 1st Tayden Tomich Arana 16.04, 2nd Ella Booker DBay 16.24s, 3rd Victoria Fardon Nsa 16.92

EVENT 19 MURRAY SURVEYORS 300M GALLOP MIXED FINAL: 1st Callum Deering Nsa 34.5, 2nd Jahal Adamovskis 34.86 , 3rd Tom Siemon Nsa 35.2s

 

RESULTS 2014 NOOSA GIFT PROFESSIONAL QAL EVENTS

NOOSA SURF CLUB 110M NOOSA GIFT FINAL $6000

1. Chris Mansell (Green 9.25m)  11.27s, 2. Tremaine Peters (White 8m)  11.35s, 3. Zayne Buckley (Maroon 16.5m) 11.41s,

4. Jake Chelmers (Blue  12.5m) 11.42s, 5. Brendan Herrigan (Red 7m) 11.43s, 6. James Woodgate (Yellow 8.75) 11.54s, 7. Ted Belcher (Pink 11m) 11.61s, 8. Connor Loughman (Blue 8m) 11.62s.

AccomNoosa 110m Ladies Invitational Final $1000

1. Miriam Penui (Pink)  13.05s, 2.Katie Colebourne (Maroon)  13.14s, 3. Summer Johnson (Black)  13.23s

4. Madelene Atlee (White)  13.29s, 5. Samantha Johnson (Yellow) 13.43s, 6. Nicole Kay (Red) 13.51s, 7. Rianna Dorey (Green) 13.68s, 8. Nikki Vernados (Blue)  13.75s

Murray Surveyors 300m Gallop Final $2330

1. Madelene Attley ( Red-white 48) 33.12s, 2. Conor Loughnan ( Blue 26m) 33.73s, 3. Luke Grimely (White 24m )  34.15s

4. Jacob L-Huisman (Green 30m) 34.16s, 5. Gary Finegan ( Red 11m) 34.4 s, 6. Rianna Dorey ( Orange 45m ) 35.65s, 7. Alex Carey -Foster ( Yellow 28m)  35.9s, 8. Davidson (Yellow-black  m) 36.21s .

Pacific Ford 70m Dash Final $750

1. Zane Buckley (15m) 7.40s, 2. Larissa Chambers (14m) 7.46m, 3.Mellisia Howard (16) 7.53, 4. Nicole Kay (15.5m), 5. Nikki Vernados (14m), 6. Amy Brice (16m).


RESULTS : 2014 NOOSA GIFT CARNIVAL LITTLE A'S EVENTS

EVENT 1: 900M INVITATION BOYS H/CAP FINAL: 1st Ethan Williams Nsa (145m) 2m.22.12, 2nd Luca Ferroussat GHse (95m) 2m:22.28, 3rd Alex CareyFoster Nsa (0m) 2m:27.6

EVENT 2: 900M INVITATION GIRLS H/CAP FINAL:1st Chelsea Negus GHse (110m) 2m:48.69, 2nd Jessie Robson Nsa (120m) 2m:50.79,3rd Kalani Scott Nsa (80m) 2m:54.55

EVENT 8: 900M INVITATION RACE WALK mixed H/CAP FINAL: 1st Callum Haig Cal (25m) 4m:15.19, 2nd Amelia Wales GCV (150m) 4m:28.36, 3rd Clancy Smith Nsa (70m) 4m:33.06

EVENT 11: R & W PRIMARY SCHOOLS RELAY ' ONE MILE CHALLENGE ' BOYS: 1st St Thomas More A, 2nd  Eumundi SS,3rd St Thomas More B

EVENT 12: R & W PRIMARY SCHOOLS RELAY ' ONE MILE CHALLENGE ' GIRLS: 1st Good Shepherd Lutheran College, 2nd St Thomas More A , 3rd St Thomas More B

EVENT 12: NOOSA ATHLETICS JNR (U13-17) 70M DASH H/cap FINAL BOYS: 1st Rowan Sutton GHse (m) 7.92s, 2nd Corey Stevens 8.06s, 3rd Zane Branco 8.07s

EVENT 13 NOOSA ATHLETICS JNR (U13-17) 70M DASH H/cap FINAL GIRLS: 1st Katie Colebourne StA (m) 8.61s, 2nd Jessica Taylor Nsa (m) 8.78s, 3rd Samantha Stanley Nsa (m) 8.82s

EVENT 16 SPORTS POWER (U9-12) 110M H/cap FINAL BOYS: 1st Joel Peters UniSC (m) 15.24, 2nd Elijah Kingston UniSC (m) 15.48, 3rd Aiden Skea Cab (m) 15.59s

EVENT 17 SPORTS POWER (U9-12) 110M H/cap FINAL GIRLS: 1st Casey Payne Nsa (m) 16.05, 2nd Georgia Charles (m) 15.78, 3rd Ella Booker DBay (m) 16.05

EVENT 19 MURRAY SURVEYORS 300M GALLOP MIXED FINAL: 1st Zane Branco Nsa (35m) 34.86, 2nd Ella Mikkelson (70m)  35.05s , 3rd Meg Gemmell  Nsa (60m) 35.64s


RESULTS : 2013 NOOSA GIFT PROFESSIONAL QAL EVENTS

Noosa Surf Club 110m Noosa Gift

National Level Sprinter Liam Gander has confirmed his return with a flying win at the 4th 110m Noosa Gift. The former 2 times Macksville Gift winner and member of the National relay squad to Korea in 2011 held on to win from Gary Finegan. The Tony Fairweather trained Gander (7.5m yellow) is only 10 weeks back into his solid program but still bolted to the line in 10.88secs on the Noosa Heads grass track, only half a chest ahead of backmarker Gary Finegan (6m red) at 10.90secs. Jason Gough (15m black) was given third with the video official having to separate the place getters. Total Noosa Gift field of 72 athletes commenced with 9 heats and 4 semi finals.

1st Liam Gander (7.5m )10.88secs, 2nd Gary Finegan (6m), 10.90, 3rd Jason Gough (15m), 4th Jordan Csabi (9.5m), 5th Ardon Foy (8.25m), 6th Isaac Wolhson (6.5), 7th Cassidy Simmons (20m), 8th Ben Hayward (6.25m).

Pacific Ford Dash 70m Final: 1st Jacob Wilkinson (12.5m) 6.83secs, 2nd Jason Gough (11.25m), 3rd Cassisdy Simmons (16m), 4th Emma Yates (16m), 5th Emma Sykes (16m), 6th Ryan Schmidt (7.75m), 7th Luke Giacca (14m), 8th Nathan Carr (9.5m +0.5 penalty break).

Murray Surveyors Ladies Gift 110m Invitation Final: 1st Patricia Taea (11.75m) 12.18secs, 2nd Toea Wisil (4m) 12.21, 3rd Katie Coleburn (12m), 4th Cassidy Simmons (10m), 5th Emma Sykes (13.5m), 6th Tamara Tisdall (12.5m), 7th Summer Johnson (10m), 8th Helena Grono (12m).

Murray Surveyors 300m Gallop Final: 1st Jake Chalmers (28m) 33.07secs, 2nd Dallas Green (26m), 3rd Jack Harris (34m),4th Zeke Riley (26m), 5th Scott Tuohy (20m), 6th Vincent Jason (35m): Note :Vincent advised that he did not shave down for the race.

RESULTS: 2013 NOOSA GIFT CARNIVAL LITTLE A's EVENTS

EVENT 1:900m Invitation Boys H/cap Final: 1st Luca Ferrosat GHse (70m) 2m:37sec, 2nd Ben Manda Nsa (0m) 2m:40sec, 3rd Tom Seimon Nsa (25m) 2m:48sec

EVENT2: 900m Invitation Girls H/cap Final: 1st Jessie Robson Nsa (165m) 2m:50sec, 2nd Jessica Taylor Uni (0m) 2m:57sec, 3rd Nora A-Schuessler Nsa (145m) 2m:58sec

EVENT 8: 900m Invitation Race Walk Mixed  H/cap Final: 1st Sean Bently StA (55m) 4m:14.4sec,  2nd Adam Buchhorn Rdlds (0m) 4m:26.2sec,  3rd Clancy Smith Nsa (45m) 4m:27.9sec

EVENT 11: 900m R & W Primary School Boys One Mile Relay Challenge 1st Tewantin SS, 2nd St Thomas More, 3rd Eumundi SS.

EVENT 12: 900m R & W Primary School Girls One Mile Relay Challenge 1st St Thomas More A, 2nd Sunshine beach SS, 3rd GSLC.

EVENT 13: AccomNoosa 70m U16 Boys H/cap Final: 1st Jordan Csabi Nsa (2.5m) 7.73sec, 2nd Rowan Sutton GHse (2.25m) 8.15secs, 3rd Mitchell Sauer Gym (7m) 8.34secs.

EVENT 14: AccomNoosa  70m U16 Girls 70m U16 Girls H/cap Final: 1st Oakley Schroor Som Hse (7.5m) 8.31sec, 2nd Clancy Smith Nsa (12.75m) 8.52secs, 3rd Summer Johnson (2.5m) 8.69secs.

EVENT 16: Murray Surveyors 110m U12 Boys H/cap Final: 1st Harris Yell GdCst (0m) 14.08secs, 2nd Chase Stone Nsa (3m) 14.32sec , 3rd Tyler Fleming MtGrvt (4m) 14.57secs.

EVENT 17:  Murrays Surveyors 110m U12 Girls H/cap Final: 1st Flying Amy Brice Nsa (0m) 14.5sec, 2nd Kaitlyn Hauser Nsa (10m) 14.87sec, 3rd Hannah McKenzie Nsa (9m) 15.03secs.

EVENT 20: Murray Surveyors 300m U13-U17 Mixed H/cap Final: 1st Mathew Craigie (44m)Nsa 35.53sec , 2nd Tom Siemon Nsa (52m) 35.86secs, 3rd Ben Manda Nsa (38m) 36.80secs.

RESULTS: 2012 NOOSA GIFT PROFESSIONAL QAL EVENTS

Noosa Surf Club 100m Noosa Gift

Alex Surf Club Beach Sprinter Vincent Jason has claimed the 2012 Noosa Surf Club Noosa Gift. At 42 years of age, the former U/17 National 100m title holder has staged a tremendous comeback to his athletic career. Vincent is coached by multiple national beach sprint champion and Stawell Gift finalist Kip McFarland. Congratulations to both Vincent and Kip.

1st Vincent Jason (15.5m) 10.03sec, 2nd Jason Gough (15.25m) 10.107sec, 3rd  Scott Tuohy (11.5) 10.208sec, 4th Ben Hayward (5.5m) 10.253sec , 5th Connor Loughman (9.5m) 10.358sec, 6th Matt Sierp (19.25m) 10.543sec.

Pacific Ford 70m Dash Final:1st Jason Gough(13m) 7.217sec, 2nd Lewis Geraghty (15m) 7.380sec , 3rd Vincent Jason (11m) 7.413sec.

Murray Surveyors Ladies Gift Invitation Final:1st Emma Lawrence (4.25m) 12.216sec,  2nd Summer Johnson (3.25m) 12.287sec, 3rd  Rebecca Robinson (4.5m) 12.400 sec.

Murray Surveyors 300m Gallop:1st Nathan Carr (28m) 33.687sec, 2nd Lachlan Inch (26m) 33.947sec, 3rd Taylor Burns (25m) 34.033sec, 4th Craig Bruce (50m) 34.553sec, 5th James Schmarr (20m) 34.803sec, 6th Jake Chalmers (22m) 35.293sec.

RESULTS: 2012 NOOSA GIFT CARNIVAL LITTLE A's EVENTS

EVENT 1:900m Invitation Boys H/cap Final: 1st Mat Brice Nsa (155m) 2m:33.68sec, 2nd Nathan Thompson Nsa (115m) 2m:33.94sec, 3rd Zane Branco Nsa (78m) 2m:35.28sec

EVENT2: 900m Invitation Girls H/cap Final: 1st Olivia Bosnjak UniSC (82m) 2m:42.16sec, 2nd Chelsea Negus GHse (160m) 2m:45.87sec, 3rd Charlotte Lethbridge Nsa (165m) 2m:46.96sec

EVENT 8: 900m Invitation Race Walk Mixed  H/cap Final: 1st Clancy Smith Nsa (68m) 4m:28:29sec,  2nd Sean Bently Nsa (0m) 4m:35.02sec,  3rd Samantha Hooper Nsa (5m) 4m:45.22sec

EVENT 11: 900m R & W Primary School Boys One Mile Relay Challenge 1st St Thomas More 2nd, 3rd.

EVENT 12: 900m R & W Primary School Girls One Mile Relay Challenge 1st St Thomas More, 2nd Cooroy Cheetas, 3rd GSLC.

EVENT 13: AccomNoosa 70m U16 Boys H/cap Final: 1st Jessie Birkett Nsa 13.14sec, 2nd Taylor Burns Mbah SC, 3rd  Louis Geraghty

EVENT 14: AccomNoosa  70m U16 Girls 70m U16 Girls H/cap Final: 1st Britteny Cashman NsaSC 8.412sec, 2nd Jessica Taylor Nsa, 3rd Loius Geraghty

EVENT 16: R & W  Real Estate 100m U12 Boys H/cap Final: 1st Brendon Avery Nsa 14.267sec, 2nd Josh Batten Nsa, 3rd Byron Faleono Nsa

EVENT 17:  Noosa Little A's 100m U12 Girls H/cap Final: 1st Emily Lethbridge Nsa 13.48sec, 2nd Amy Brice Nsa, 3rd Oakley Schoor Som Hse

EVENT 20: Murray Surveyors 300m U13-U17 Mixed H/cap Final: 1st Shanon John-Hore Nsa 36.07sec , 2nd Zane Branco Nsa, 3rd Meg Gemmell Nsa

RESULTS: 2011 NOOSA GIFT PROFESSIONAL QAL EVENTS

Noosa Surf Club 100m Noosa Gift

Mooloolaba Beach Sprinter Patrick Box has claimed the 2011 Double by winning both the Noosa Surf Club Noosa gift and the Pacific Ford 70m Dash.

1st Patrick Box (10.5) 9.91sec, 2nd Tetteh Anang (5.5m) 10.04sec, 3rd James Woodgate (8.5m) 10.06sec, 4th Titus Talanoa (12m), 5th Andrew Barrelet (12m), 6th Nathan Carr (9.5m)

Pacific Ford 70m Dash Final:1st Patrick Box (8m), 2nd Hidemitsu Ozawa (12m), 3rd Mitchell Neuendorf (10.5)

Murray Surveyors Ladies Gift Consolation Final:1st Emma Lawrence (4m),  2nd Nikki Venardos (2m), 3rd Michelle Mackey (5m)

Murray Surveyors 300m Gallop:1st Josh McCabe (20m), 2nd Andrew McCabe (12m), 3rd David Rose (31m), 4th Samuel Cook (15m), 5th Corey Cottrell (15m), 6th Isaac Dunmall (25m)

RESULTS: 2011 NOOSA GIFT CARNIVAL LITTLE A's EVENTS

EVENT 1:900m Invitation Boys H/cap Final: 1st Tom Siemon Nsa (95m) 2m:42:87sec, 2nd Luke Giacca Nsa (0m), 3rd Sean Bently Nsa (130m)

EVENT2: 900m Invitation Girls H/cap Final: 1st Jessica Taylor Nsa (85m) 2m:50:65sec, 2nd Ceclia Luhrs Nsa SC (0m), 3rd Johanna Biddle Nsa (65m)

EVENT 8: 900m Invitation Race Walk Mixed  H/cap Final: 1st Clancy Smith Nsa (85m) 4m:33:40sec,  2nd Sean Bently Nsa (30m),  3rd Samantha Hooper Nsa (0m)

EVENT 14: Woolworths Noosaville 100m U12 Boys H/cap Final: 1st Jordan Fletcher Spgwd 13.14sec, 2nd Zane Branco  Nsa, 3rd Tom Siemon Nsa

EVENT 15: Sports Power Noosaville 100m U12 Girls H/cap Final: 1st Emily Lethbridge Nsa 14.34sec, 2nd Kathleen Bias Nsa,  3rd Amy Brice Nsa

EVENT 11: Noosa Journal  70m U16 Boys H/cap Final: 1st Patrick Patton DBay 7.9sec, 2nd Taylor Burns Mbah SC, 3rd  Luke Giacca Nsa

EVENT 12: Noosa Journal 70m U16 Girls H/cap Final: 1st Summer Johnson Nsa 8.55sec, 2nd Nicole Kay Mbah SC, 3rd Samantha Johnson Nsa

EVENT 18: Noosa Trophy Centre 300m U16 Mixed H/cap Final: 1st Luke Giacca Nsa 33.93sec , 2nd Nicole Kay Mbah SC, 3rd Samantha Johnson Nsa

EVENT 20: Inaugeral Family Relay Winners: Cyclone Langbridge Nsa

 

RESULTS: 2010 Noosa Surf Club Gift Final Professional QAL Events

2010 Noosa Surf Club 100m Noosa Gift

Decathlete Andrew Hodges has sprinted to history by winning both the Inaugural Noosa Gift 100m and the Pacific Ford Dash 70m events.

1st Andrew Hodges (10.5m) 10.266sec, 2nd Jack Conway (5.75m) 10.288sec, 3rd Patrick Box (12m) 10.386sec,  4th Robert Hooper (13m) 10.397sec, 5th Mitchell Delacy (9.5m) 10.601sec, 6th Ian Wyborn (6.75m) 10.635sec

Pacific Ford 70m Dash Final:1st Andrew Hodges (8.5m) 7.313sec, 2nd Patrick Box  (10.75m) 7.346sec, 3rd Chase Young (10.75m)7.526sec, Mat Sierp (14.5m)7.55sec, Rachel Crothers (15.0m) 7.551 sec, Mitchell Neuendorf (10.5m) 7.871sec.

Noosa Gift Consolation Final:1st  Rachel Crothers (17.75m) 10.814sec, 2nd Tahnee Sullivan (20m) 10.865sec, 3rd Nathan Carr 10.946sec, 4th Shelby Provan (20m) 11.331sec, Shaun White (9.25m) 11.362sec, 6th Samantha Thornton (20m) 11.49sec, 7th Evangeline Keevill (20m) 11.551sec, 8th Lisa Anthony (20m) 12.515sec.

Murray Surveyors 300m Gallop:1st Ian Wyborn (23m) 33.838sec, 2nd Nathan Carr (30m) 34.494sec, 3rd Rachel Crothers (53m) 36.118sec, 4th Katherine Hancock (58m) 36.615sec, 5th Tahnee Sullivan (55m) 37.325sec, 6th Shaun White (30m) 37.654sec.

RESULTS: 2010 Noosa Gift Carnival Little A's Events

Event 1: Boys Invitation Handicap 800m Final: 1st Patrick Gelling (Nsa) 2.17.40 , 2nd Conrad Trotman (Nsa), 3rd Hunter Wood (Nsa)

Event 2: Girls Invitation Handicap 800m Final: 1st Emily Lethbridge (Nsa) 2.21.96, 2nd Meg Gemmell (Nsa), 3rd Sarquin Hunt (Mal)

Event 8: Boys/Girls Invitation Racewalk Hdcp 1100m: 1st Hope Potter (Nsa) 7.10.99, Brodie Hogan (Nsa), Eq 3rd Amy Brice (Nsa), Sean Bentley (Nsa)

Event 11: U/16 Boys Hdcp 70m Dash Final: 1st Shannon John-Hore (Nsa) 9.02, 2nd Maxim Oddoux (Sunshine SLSC), 3rd Ben Woods (NHds SLSC)

Event 12: U/16 Girls Hdcp 70m Dash Final: 1st Tahnee Sullivan (Uni), 2nd Sarquin Hunt (Mal), 3rd Morgan Vickers (Nsa)

Event 14: U/12 Boys Hdcp 100m Final: 1st Conrad Trotman (Nsa), 2nd Matthew Grant (Gym), 3rd Nick Thomas (Nsa)

Event 15: U/12 Girls Hdcp 100m Final: 1st Meg Gemmell (Nsa), 2nd Samantha Johnson (Nsa), 3rd Taylor Fagan (Nsa)

Event 18: U/16 Boys/Girls 300m Hdcp Final: 1st Sarquin Hunt (Mal), 2nd Abbey Heath (Nsa), 3rd Tayla Redhead (Nsa)